Przewodnik po najnowszych trendach w projektowaniu wnętrz na 2024 r.

moodboard stonowane zielenie

Rok 2024 przyniósł ze sobą nowe, ekscytujące trendy w projektowaniu wnętrz, które łączą nowoczesność z tradycją, technologię z naturą oraz estetykę z funkcjonalnością.

Chociaż 2024 już na półmetku, to trendy widoczne są co najwyżej na sklepowych półkach, to w naszych domach na dobre zagoszczą z końcem roku. Projektanci wnętrz, producenci wyposażenia i dekoracji będą mieli mnóstwo inspiracji, aby wprowadzić w swoje projekty trochę świeżego powietrza. W tym krótkim przewodniku przedstawimy najważniejsze kierunki, które będą dominować w nadchodzącym roku.

Cz.1 Kolory i materiały

Kolory mają ogromny wpływ na atmosferę wnętrza i chociaż w naszym kraju największa popularnością cieszyły się zawsze barwy neutralne to w 2024 roku dominować będą:

Ciemne, nasycone odcienie, takie jak granat, głęboka zieleń, burgund czy musztardowy, będą popularne w eleganckich salonach i sypialniach. Te kolory dodają wnętrzom charakteru i luksusowego wyglądu.


Kolor musztardowy- jedna z propozycji na kolorystyczne trendy w 2024r.


Burgundy kolory wina i dawno niewidziane odcienie bordo- wracają do gry!

Zrównoważone Zielenie i Naturalne Odcienie

Kolory inspirowane naturą, takie jak szałwiowa zieleń, beże i brązy, będą idealne do tworzenia spokojnych, harmonijnych przestrzeni. Te barwy wprowadzają do wnętrz spokój i równowagę.

  • Forest Green to głęboki, nasycony odcień zieleni, który wprowadza do wnętrza luksusowy i organiczny klimat. Idealnie sprawdza się zarówno na ścianach, jak i w meblach tapicerowanych, tworząc eleganckie i przytulne aranżacje. Ten kolor jest również znany z właściwości uspokajających, co czyni go doskonałym wyborem do sypialni i salonów​.
  • Sage Green, czyli szałwiowa zieleń, to subtelny i delikatny odcień, który wprowadza do wnętrza spokój i harmonię. Doskonale komponuje się z naturalnymi materiałami i neutralnymi kolorami, co czyni go idealnym wyborem do kuchni, łazienek i przestrzeni relaksacyjnych​.
  • Oliwkowa zieleń, to ciepły, ziemisty odcień, który dodaje wnętrzom elegancji i wyrafinowania. Świetnie sprawdza się w połączeniu z drewnem i metalicznymi akcentami, nadając przestrzeni luksusowy i przytulny charakter​.
  • Szmaragdowa zieleń, to intensywny i żywy odcień, który wprowadza do wnętrza energię i elegancję. Idealny do akcentowania przestrzeni, np. w postaci poduszek, zasłon czy tapicerki mebli, szczególnie w połączeniu ze złotymi detalami​
  • Miętowa zieleń, to świeży i chłodny odcień, który doskonale nadaje się do małych pomieszczeń, takich jak łazienki czy kuchnie. Wprowadza lekkość i nowoczesność, a jednocześnie optycznie powiększa przestrzeń​.
  • Jadeitowa zieleń, to odcień inspirowany naturalnym kolorem jadeitu, który nadaje wnętrzom egzotyczny i uspokajający wygląd. Świetnie komponuje się z innymi neutralnymi odcieniami, tworząc harmonijne i eleganckie aranżacje​.
  • Teal, czyli morska zieleń, to odcień łączący niebieski z zielonym, który wprowadza do wnętrza głębię i wyrazistość. Jest idealny do tworzenia akcentów kolorystycznych oraz jako kolor dominujący w bardziej odważnych aranżacjach​.

Głęboka zieleń to ukłon w stronę powrotu do natury w 2024r. Zamiast butelkowej zieleni, wybieramy oliwkową zieleń, szałwiową, miętę i kolor teal.

Nowoczesne materiały i tekstury

Materiały i tekstury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu unikalnych wnętrz. W 2024 roku szczególnie rozchwytywane będą:

Ekologiczne i zrównoważone materiały

Rośnie świadomość ekologiczna, co przekłada się na popularność materiałów przyjaznych środowisku, takich jak bambus, korek czy odzyskiwane, przetworzone drewno. Takie materiały są nie tylko piękne, ale także trwałe i ponadczasowe.

Tekstury i Warstwowość

Dodanie różnorodnych tekstur, takich jak pluszowe tkaniny, plecionki czy surowe drewno, tworzy głębię i zainteresowanie w przestrzeni. Wprowadza do wnętrza również ciepło i przytulność, polega na łączeniu różnych materiałów i faktur, aby stworzyć złożony i interesujący wygląd wnętrza. W 2024 roku będzie to kluczowy element aranżacji, który pozwala na tworzenie unikalnych i przytulnych przestrzeni.

Nie tylko tkaninami, ale również tapetami, tynkami i meblami możemy zbudować w naszych wnętrzach wielowarstwowość.